Poznań, 25 marca 2010 r.

Szanowne Panie,

monografię czytam z prawdziwym zainteresowaniem i podziwem dla wkładu Waszej pracy, koniecznej do jej zaistnienia. Nie wątpię również, że książka, przygotowana profesjonalnie od strony historiograficznej i socjograficznej, zainteresuje dzisiejszych mieszkańców Bucza.

Na lekcjach wiedzy o społeczeństwie i historii nauczyciele powinni wykorzystywać ją podczas zajęć z uczniami, by w ten sposób bardziej zainteresować młodzież historią i dzisiejszością Bucza. Być może ich wiedza na ten temat jest skąpa i powierzchowna. Książka Wasza ma szansę lukę tę uzupełnić i wzbudzić w młodych i dorosłych mieszkańcach Bucza lokalny patriotyzm i poczucie dumy z tego, że tu sami żyją na co dzień i realizują własne marzenia i cele.

Dziękuję Paniom za włączenie mojego biogramu do treści książki. Na kilku fotografiach odnalazłem też własną podobiznę, jak i wielu kolegów.

Po szczegółowym zapoznaniu się z treścią książki, postaram się opracować jej recenzję naukową i opublikować w stosownym periodyku. Praca Wasza ma nie tylko walor historyczny, ale też wnosi świeży wkład do socjologii wsi i socjologii parafii, a ja zajmuję się zawodowo tymi kwestiami i problemami.

Jeszcze raz serdecznie gratuluję Paniom dobrego dzieła i pozdrawiam.

Józef Baniak

< wstecz

Okładka

Copyright: Aleksandra Pagacz-Pociask & Bartłomiej Kopiniak, Bucze - Tarnów - Kraków, 2010 r.