Wieliczka, 2 kwietnia 2010 r.

Jestem pod wrażeniem osobowości P. Marii. Choć czytałem już wcześniej jej teksty a nawet rozmawialiśmy telefonicznie to przy spotkaniu wywarła na mnie spore wrażenie. Ogromna wiedza i erudycja. Miła i bezpośrednia w kontakcie.

Jestem już po lekturze.Książkę można i trzeba polecić każdemu, kto interesuje się historią Ziemi Brzeskiej. Wydaje mi się, ze miałem okazję zapoznać się ze zdecydowaną większością książek o historii Brzeska i zawsze miałem jakieś takie odczucie, że rejon Morzyska-Bucze był w ich traktowany trochę po macoszemu. Po części to zrozumiałe, bo materiały były rozproszone i trudno dostępne

„Bucze koło Brzeska. Dzieje wsi i parafii” wypełnia tą lukę a to już samo w sobie powinno być zachętą dla Czytelnika. Autorkom udało się dotrzeć do zupełnie nieznanych dokumentów tyczących Bucza z okresu od XVII do XIX wieku.

Po raz pierwszy została opublikowana słynna mapa von Miega z fragmentem dotyczącym wsi. W książce zawarto bogatą dokumentacją fotograficzną Bucza; jego historii, zabytków, kościoła i szkoły a wreszcie stare zdjęcia z życia mieszkańców.

W paru miejscach mam pewne wątpliwości natury historycznej i będę się starał je wyjaśniać z Panią Marią, ale są to, z punktu widzenia zwykłego Czytelnika detale, być może niegodne nawet jego uwagi.

Książkę więc należy zdecydowanie polecić jako kolejne źródło wiedzy o kulturze materialnej Ziemi Brzeskiej. Monografia jest starannie wydana i posiada bezcenne dla badaczy indeksy: osobowy i geograficzny.”

Andrzej Pasula

Tekst został opublikowany przez brzeską witrynę internetową: www.brzesko.ws > czytaj

< wstecz

Okładka

Copyright: Aleksandra Pagacz-Pociask & Bartłomiej Kopiniak, Bucze - Tarnów - Kraków, 2010 r.